Jest badaniem wykonywanym za pomocą ultrasonografu celem badania jest ocena stanu narządów jamy brzusznej jak również wykrycie niepokojących zmian w budowie, pojawienie się płynu w obrębie jamy brzusznej oraz podczas obserwacji i leczenia nowotworów. USG brzucha wykonuje się najczęściej aby wykryć patologie w obrębie narządów takich jak nerki, trzustka, wątroba, przestrzeń zaotrzewiowa jak również układ płuciowo-moczowy badany najczęściej podczas ciąży.

Kiedy powinno się zgłosić do badania USG brzucha?

Jeśli zauważymy u siebie następujące dolegliwości powinnismy udać się do lekarza rodzinnego aby ten dał nam skierowanie na badanie USG

  • nienaturalnie szybkie zwiększenie obwodu brzucha
  • przewlekła gorączka
  • krwawienie z przewodu pokarmowego
  • krwawienie z układu moczowego
  • bóle w obrębie jamy brzusznej

USG wykonuje się również podczas badań kontrolnych przy leczeniu chorób przewlekłych, jak również systematycznie podczas ciąży aby kontrolować prawidłowy rozwój płodu.

USG brzucha

Jak przebiega badanie USG brzucha?

Badanie trwa około 15-20 minut wykonuje je się w pozycji leżącej, pacjent leży na plecach, a lekarz nasmarowaną specjalnym żelem przewodzącym ultradźwięki skanuje okolice jamy brzusznej. Aby dobrze przygotować się do badania nie należy dzień wcześniej spożywać potraw ciężkostrawnych jak również dobrze zarówno dzień przed jak i przed samym badaniem zażyć tabletki espumisanu. Szczegółpwe informacje znajdziesz tutaj – przygotowanie do badania. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Na podstawie wizualizacji na monitorze lekarz dokonuje analizy stanu narządów pacjenta następnie przekazując mu zdjęcie lub film z przebiegu badania wraz z opisem badania i diagnozą.

KONTAKT