Jest to badanie wykorzystujące efekt Dopplera dzięki któremu można ocenić naczynia krwionośne bez konieczności podania środka cieniującego. Dzięki analizie zmian częstotliwości fal wysłanych i odbitych od krwinek czerwonych, możliwa jest ocena kierunku i charakteru przepływu krwi w żyłach i tętnicach.
USG Doppler pozwala ocenić drożność danego naczynia, stopień jego zwężenia oraz ewentualne uszkodzenie po urazie. Dodatkowo można określić położenie i charakter zmian powodujących zwężenie, co jest istotne w planowaniu leczenia.
W przypadku oceny żył kończyn dolnych możemy ocenić żylaki, wydolność żył oraz wykluczyć zakrzepicę.
Badanie to jest stosowane również jako badanie kontrolne po wszczepieniu stentów, stentgraftów oraz protez naczyniowych.
W przypadku widocznych zmian ogniskowych w narządach, USG Doppler umożliwia ocenę ich unaczynienia, co stanowi istotny element diagnostyczny.
Udając się na badanie należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną, a zwłaszcza wyniki badań obrazowych (USG, RTG, TK i MR), jeśli to możliwe razem z płytą CD/DVD.
Jak przygotować się do badania USG Doppler?
Pacjenci zazwyczaj nie muszą dokonywać specjalnych przygotowań do badania, wyjątkiem są USG aorty brzusznej oraz tętnic biodrowych, gdzie do badania należy przystąpić na czczo.
Dzięki USG Doppler możemy przeprowadzić badanie:
- aorty brzusznej i tętnic biodrowych,
- tętnic kończyn dolnych,
- tętnic kończyn górnych,
- żył kończyn dolnych,
- żył kończyn górnych,
- tętnic szyjnych i tętnic kręgowych.