Jest to badanie obrazowe wykorzystujące efekt Dopplera dzięki któremu można stwierdzić stan układu krążenia i wykryć ewentualne jego choroby. Takie badanie ultrasonograficzne wykorzystując zmiany częstotliwości fal, które wysyłane do ciała odbijają się od znajdujących się w żyłach i tętnicach krwinek pozwalają ocenić przepływ krwi.

USG Dopplera pozwala wykryć powstałe w żyłach zakrzepy jak również dokładnie je zlokalizować nawet jeśli są niewielkich rozmiarów, pozwala to uniknąć powstającego poprzez nie zawału serca. Dzięki takiem badaniu możemy określić które miejsca w żyłach grożą zablokowaniem poprzez zmiany miażdżycowe w postaci zwężających naczynie blaszek mogących spowodować zator, a w jego następstwie udar lub inne schorzenia. Dokładność badania dopplerowskiego pozwala zauważyć nawet najdrobniejsze zmiany w układzie krążenia i dzięki temu zastosować odpowiednie ich leczenie.

USG Doppler poznań

Szybkość badania pozwala w bardzo krótkim czasie określić lokalizację ewentualnych zatorów i zwężeń w układzie krążenia, a przy tym ustalić miejsca w których krew płynie wolniej. USG Doppler pozwala określić u pacjenta wydolność krążeniową, a także przedwcześnie wykryć zakrzepicę i inne choroby krążeniowe kończyn. Ultrasonografię wykorzystuje się również do badania oceny ukrwienia niektórych narządów jak również wykrywania zmian nowotworowych w postaci guzów.

Jak przygotować się do badania USG Doppler?

Pacjenci zazwyczaj nie muszą dokonywać specjalnych przygotowań do badania, wyjątkiem są USG tętnic nerkowych i wątroby gdzie do badania należy przystąpić na czczo. Całość jest całkowicie bezbolesna głowica ultrasonografu dzięki specjalnemu żelowi przewodzącemu ultradźwięki pozwala uzyskać obraz na monitorze komputera, a wszystko to tylko poprzez kontakt ze skórą pacjenta. Lekarz wykonujący badanie ma podgląd tego co znajduje się w organizmie pacjenta jednocześnie komputer nagrywa całe badanie do późniejszego opisu.

Dzięki USG Doppler możemy przeprowadzić badanie:

  • tętnic szyjnych
  • kończyn dolnych i górnych
  • trzustki
  • śledziony
  • serca
  • nerek
  • narządów płciowych
  • guzów

KONTAKT